Noties van eindigheid in de verzamelingenleer

Bachelor Thesis (2018)
Author(s)

Arthur Groen (TU Delft - Electrical Engineering, Mathematics and Computer Science)

Contributor(s)

Klaas Pieter Hart – Mentor

Joost de Groot – Graduation committee member

Emiel van Elderen – Graduation committee member

Faculty
Electrical Engineering, Mathematics and Computer Science
More Info
expand_more
Publication Year
2018
Language
Dutch
Graduation Date
30-08-2018
Awarding Institution
Delft University of Technology
Programme
Applied Mathematics
Faculty
Electrical Engineering, Mathematics and Computer Science
Downloads counter
167
Collections
thesis
Reuse Rights

Other than for strictly personal use, it is not permitted to download, forward or distribute the text or part of it, without the consent of the author(s) and/or copyright holder(s), unless the work is under an open content license such as Creative Commons.

Abstract

In dit verslag worden drie noties van eindigheid van een verzameling gedefinieerd.
Een verzameling is eindig wanneer er een bijectie bestaat tussen de verzameling en een natuurlijk getal. Uiteraard worden eerst de natuurlijke getallen gedefinieerd.
Een verzameling is surjectie-eindig als iedere surjectieve functie met als domein en codomein deze verzameling ook injectief is.
Een verzameling is Dedekind-eindig als iedere injectieve functie met als domein en codomein deze verzameling ook surjectief is.
Er wordt bewezen dat deze drie noties in ZFC equivalent zijn.
Ook wordt bewezen dat in ZF iedere eindige verzameling surjectie-eindig is, en iedere surjectie-eindige verzameling Dedekind-eindig is.
Ten slotte wordt aangetoond dat de uitspraken `iedere Dedekind-eindige verzameling is surjectie-eindig' en `iedere surjectie-eindige verzameling is eindig', niet te bewijzen zijn in ZFA.
De conclusie is dat de hiërarchie eindig impliceert surjectie-eindig impliceert Dedekind-eindig strikt is.

Files

Bacheloreindproject.pdf
(pdf | 0.136 Mb)
License info not available